Beck Depresyon Testi, Depresyon Yolunda Kırılır

Bir süredir internette dolaşan ve hayli popüler de olan, ve insanların güvenmek istediği ve çoğu zaman güvendiği bir test hakkında kısa yorum yazısıdır (Beck Depresyon Testi). Kesinlikle bilimsel bir iddiası olmamakla birlikte, internet üzerinden sunulan bir aldatmaca hakkındadır, testin kendisine yönelik bir eleştiri değildir.

Beck Depresyon Ölçeği (BDI), Dr. Aaron T. Beck tarafından geliştirilmiş, 21 soruluk bir depresyon şiddeti ölçme testidir. Ve bu testin adını arama motorlarında arattığınızda, karşınıza, sizi “teste yönlendirdiğini iddia eden” pek çok sonuç çıkmaktadır. Ancak sorun da tam olarak burada başlar.

İnternette kolaylıkla bulunabilen bu testin, orijinal aslına ne derece uygun olduğunu bilmiyorum. Gene de sorun zaten bu değil, psikoloji alanında yayın yapan bazı web sitelerinin, bu gibi testler aracılığıyla gelir elde etmeye çalışmalarıdır. Pek tabii herhangi bir test ile gelir elde edilebilir. Ancak usulsüzlük, test içerisinde en olumlu seçenekleri de seçseniz, sonunda, “az da olsa” depresyonda olduğunuz sonucu çıkmasıdır.
Bu sonuç, aslında, kabaca bakıldığında bir sorun arz etmiyor gibi görünebilir. Ancak internet ortamının insan zihni üzerindeki etkileri başka bir yazının konusu olmakla birlikte, kesinlikle ciddi düzeyde belirleyici bir etkiye sahiptir. Yani aslında, siz, psikolojik olarak gayet de sağlıklı bir insana, “az da olsa depresyondasınız” dediğiniz zaman, insan, ister istemez o psikolojik etkinin altına girecektir, veya girme “tehlikesi” vardır.

Ne yazık ki, internet üzerinden erişilebilen pek çok web sitesi ve uygulama, bu tarz taktiklerle, sırf para için, insanların sağlığıyla “doğrudan” oynamaktadır. Çünkü test sonuçları ne olursa olsun, testin ardından size önerdikleri tek şey; “kolay bir şekilde uzman bir psikoloğa erişmeniz için hemen tıklayın/arayın” tarzı çözümler önermektir.
Beck Depresyon Testi ve benzeri “uzman denetimi” gerektiren testler yaptırmak istiyor ve sonuçlarını merak ediyorsanız benim tavsiyem; internet üzerindeki “anketlere” katılmak yerine, bir uzmanla yüz yüze görüşmeniz ve yola bu şekilde devam etmenizdir. Var olan veya var olduğunu sandığınız psikolojik sorununuzu kendi kendinize çözmeye çalışmak, size gerçekten ciddi zararlar verebilir.

Son yazılar:

Beck Depresyon Testi, Depresyon Yolunda Kırılır” ile ilgili 2 görüş

  1. Leman

    Çok güzel bir konuya değindiniz gerçekten, kesinlikle katılıyorum ve yazılarınızı büyük bir takdirle okuyorum. Bir sonraki yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum, başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir